Data · Polsko
Ve kterých vojvodstvích má daný obor větší podíl než v celém Polsku. Výpočty na základě čísel GUS REGON pro našich 15 oborů; nejsilnější nadprůměrné zastoupení má obor „Samospráva a veřejné instituce“ v Lublinském vojvodství (koeficient lokalizace 2,22).
Data: GUS REGON, stav k 30. 6. 2026 (zveřejněno 16. 7. 2026) · Stránka zveřejněna: 13. 10. 2026
Tabulku lze posouvat do strany.
| Obor | Subjekty v Polsku | Podíl na všech | Nejvíce subjektů | Nejvyšší LQ | Nejnižší LQ |
|---|---|---|---|---|---|
| Stavebnictví a řemesla | 594 021 | 12,9 % | Mazovské (96 951) | Podkarpatské (1,16) | Mazovské (0,80) |
| Zdravotnictví a wellness | 472 794 | 10,3 % | Mazovské (81 551) | Podleské (1,19) | Mazovské (0,84) |
| Průmysl a výroba | 339 077 | 7,4 % | Mazovské (54 372) | Lodžské (1,25) | Mazovské (0,79) |
| Nemovitosti a správa | 305 689 | 6,6 % | Mazovské (49 214) | Dolnoslezské (1,84) | Podkarpatské (0,53) |
| Služby pro firmy a poradenství | 292 573 | 6,4 % | Mazovské (95 991) | Mazovské (1,61) | Lubušské (0,63) |
| Doprava a logistika | 241 332 | 5,2 % | Mazovské (46 274) | Podleské (1,19) | Dolnoslezské (0,84) |
| IT a software | 235 660 | 5,1 % | Mazovské (73 571) | Mazovské (1,53) | Lubušské (0,43) |
| Gastronomie, ubytování a cestovní ruch | 153 553 | 3,3 % | Mazovské (28 080) | Západopomořské (1,62) | Kujavsko-pomořské (0,77) |
| Automotive a autoservisy | 151 027 | 3,3 % | Mazovské (25 649) | Svatokřížské (1,47) | Západopomořské (0,82) |
| Finance a pojišťovnictví | 116 621 | 2,5 % | Mazovské (25 707) | Opolské (1,08) | Malopolské (0,86) |
| Architekti a projekční kanceláře | 99 726 | 2,2 % | Mazovské (18 276) | Pomořské (1,22) | Lubušské (0,73) |
| Zemědělství a potravinářství | 95 773 | 2,1 % | Mazovské (13 723) | Varmijsko-mazurské (1,73) | Mazovské (0,70) |
| E-commerce a internetový obchod | 34 431 | 0,7 % | Mazovské (8 581) | Mazovské (1,22) | Varmijsko-mazurské (0,64) |
| Energetika, voda a odpadové hospodářství | 30 870 | 0,7 % | Mazovské (8 300) | Svatokřížské (1,49) | Malopolské (0,72) |
| Samospráva a veřejné instituce | 27 144 | 0,6 % | Mazovské (3 597) | Lublinské (2,22) | Dolnoslezské (0,64) |
Název oboru vede na stránku oboru s úplnou tabulkou podle vojvodství. LQ = koeficient lokalizace (viz definice).
Tabulku lze posouvat do strany.
| Vojvodství | Obor s nejvyšším LQ | LQ | Druhý | LQ |
|---|---|---|---|---|
| Lublinské | Samospráva a veřejné instituce | 2,22 | Zemědělství a potravinářství | 1,21 |
| Svatokřížské | Samospráva a veřejné instituce | 1,92 | Energetika, voda a odpadové hospodářství | 1,49 |
| Dolnoslezské | Nemovitosti a správa | 1,84 | IT a software | 1,27 |
| Podkarpatské | Samospráva a veřejné instituce | 1,76 | Průmysl a výroba | 1,21 |
| Podleské | Samospráva a veřejné instituce | 1,75 | Zemědělství a potravinářství | 1,38 |
| Varmijsko-mazurské | Zemědělství a potravinářství | 1,73 | Nemovitosti a správa | 1,57 |
| Lubušské | Nemovitosti a správa | 1,72 | Zemědělství a potravinářství | 1,43 |
| Západopomořské | Gastronomie, ubytování a cestovní ruch | 1,62 | Nemovitosti a správa | 1,41 |
| Mazovské | Služby pro firmy a poradenství | 1,61 | IT a software | 1,53 |
| Lodžské | Samospráva a veřejné instituce | 1,48 | Průmysl a výroba | 1,25 |
| Pomořské | Gastronomie, ubytování a cestovní ruch | 1,47 | Nemovitosti a správa | 1,27 |
| Opolské | Samospráva a veřejné instituce | 1,46 | Nemovitosti a správa | 1,45 |
| Kujavsko-pomořské | Energetika, voda a odpadové hospodářství | 1,42 | Zemědělství a potravinářství | 1,25 |
| Velkopolské | Zemědělství a potravinářství | 1,42 | Automotive a autoservisy | 1,19 |
| Malopolské | Gastronomie, ubytování a cestovní ruch | 1,33 | IT a software | 1,29 |
| Slezské | Průmysl a výroba | 1,11 | Architekti a projekční kanceláře | 1,11 |
Koeficient popisuje strukturu registru. Nevysvětluje, proč je obor v daném regionu častější, a takové závěry z něj nevyvozujeme.
Čísla z této stránky lze použít s uvedením zdroje a data stavu. Navrhované znění:
firmowekontakty.pl: Obory ve vojvodstvích: kde je který obor nadprůměrně zastoupen. Výpočet na základě: GUS, registr REGON, stav k 30. 6. 2026. Dostupné na: https://firmowekontakty.pl/cs/data/industries-by-voivodeship/
Uveďte prosím obor, vojvodství nebo okresy a potřebná pole. Odpovíme s počtem záznamů, cenou a stavem dat.